Author Topic: Perast (CG) - festival klapa (srpanj)  (Read 2561 times)

Offline San Donato

  • Administrator
  • Forumski veteran
  • *****
  • Posts: 1641
Perast (CG) - festival klapa (srpanj)
« on: June 19, 2013, 05:55:35 pm »
Ovogodišnji dvanaesti po redu Međunarodni festival klapa Perast biće održan 26, 27 i 28. jula.
„Počeli smo sa pripremama u januaru, zatim objavili  konkurs za prijavu klapa u tri kategorije (muške, ženske i mješovite) koji je trajao do 20. aprila i mogu reći da smo zadovoljni interesovanjem“ – kazala je za Radio Kotor predsjednica Skupštine Međunarodnog festivala klapa Perast  Marija Brainović. Prema njenim riječima za peraški festival je prijavljeno dvadeset devet klapa. „Klape su iz Crne Gore, Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine“.

Offline San Donato

  • Administrator
  • Forumski veteran
  • *****
  • Posts: 1641
Re: Perast (CG) - festival klapa (srpanj)
« Reply #1 on: July 23, 2013, 10:34:18 am »
Quote
Perast 22. srpnja 2013. (Radio Dux) - 12. Međunarodni festival klapa Perast 2013. održati će se od 26 - 28 srpnja. Svečano otvaranje festivala je 26. srpnja - petak, Trg pred crkvom Sv.Nikole sa početkom u 21 sat takmičenjem ženskih klapa. Otvaranju će prethoditi Izložba mladih slikara umjetničke škole sa Cetinja na temu „Boka" u 20 sati.

U subotu 27.srpnja takmičiti će se mješovite, muške klape i klape u kategoriji nove klapske skladbe sa početkom u 21 sat.

Završne večeri 28. srpnja u Muzeju grada Perasta u 19,30 sati predviđena je promocija festivalskog časopisa „Lirica" sa 38 savremenih klapskih obrada, napisanih za 12. Festival klapa, na osnovu zapisa Ludvika.Kube i najava izdanja knjige "Pjesme dalmatske iz Boke, 1907."

U Revijalnoj noći sa početkom u 21 sat biće premijerno izvedene obrade skladbi iz Boke po zapisima Ludvika Kube iz 1907.

Ovogodišnji Festival je u znaku rekorda sa čak 30 prijavljenih klapa , preko 300 pjevača , preko 400 učesnika. 4 zemlje iz okruženja su zastupljene preko klapa učesnica ( Bosna i Hercegovina (6) Hrvatska (10) , Srbija (2) i Crna Gora (10) 28 klapa učestvuje u programima jedan dječji hor iz Tivta preko 300 pjevača , direktnih učesnika, izvest će više od 70 klapskih pjesama.preko 400 učesnika u ukupnim programima i tehničkoj organizaciji 420 planiranih noćenja svi članovi NVO rade volontesrski očekujemo oko 1.200 gledalaca tokom 3 festivalske noći - kaže se u zvanično priopćenju organizatora.

Offline VoxPopuLji

  • Novi član
  • *
  • Posts: 30
Re: Perast (CG) - festival klapa (srpanj)
« Reply #2 on: July 23, 2013, 11:37:27 am »
preneseno sa http://festivalklapaperast.com/

Quote
POČINJE XII FESTIVAL KLAPA PERAST- 2013.    PDF    Štampaj    E-pošta
POČINJE XII FESTIVAL KLAPA PERAST- 2013.
 ( 26 – 28 .jula 2013.) 
 
U petak  26.jula u 20 č , u muzeju grada Perasta će , kao dio petogodišnje tradicije , biti otvorena  IZLOŽBA SLIKA  MLADIH TALENATA UMJETNIČKE ŠKOLE SA CETINJA .
 
Već u 21.00 č na trgu pred ctrkvom Sv.Nikole , počinje zvanično XII Festival klapa. Prisutne će pozdraviti gradonačelnica Kotora, gospođa Maja Marija Ćatović.
 
Redosljed događanja i repertoar možete pogledati u nastavku
 
 
PREGLED UČESNIKA I REPERTOARA
sa REDOSLJEDOM NASTUPA
ŽENSKE KLAPE  (Petak 26/7)
 
1. (ž) ZVIJEZDA MORA  - NEUM ......................... Muz.voditelj: Mario Soldo
                         1.“ U đardinu“-muzika i tekst:narodni,aranžman:N.Gregović
                         2.“ Bukovica“-muzika i tekst:narodni,aranžman:I.Brkić
 
2. (ž)  KAMELIJA .......  OPATIJA  .........................Muz.voditelj: Saša Matovina
                          1.“ Tri sokola“-muzika i tekst:narodni,aranžman:N.Gregović
                          2.“ Da je meni voja tvoja“-muzika i tekst:I.Brešan,ar:K.Magdić
 
3.  (ž )  MUSICA VIVA   - SOMBOR .......................Muz.voditelj:Marita Topić
                         1.“ Dobrotska“ –muzika i tekst:narodni,azranžman:N.Gregović
                         2.  “Rusulica“-muzika:Z.Jakopac,aranžman:J.Ćaleta,tekst:narodni
 
4.(ž) INCANTO  ................Kotor.......................... Muz.voditelj: Vesna Ivanović
                          1.“ Žuđenje moje “-muzika i tekst:narodni,aranžman:N.Gregović
                          2.“ Divojka je zelen bor gojila“-muzika i tekst:narodni, aran:M.Rogošić
 
5. ( ž) FORTUNA .............. Dubrovnik ................... Muz.voditelj:Maja Maru
                      1.“ Boko moja mila“-muzika i takst:narodni,aranžman:M.Pajović
                      2.“ Na me pogled ti obrati“ – muzika i tekst narodni , aranžman Miho Bulić
 
 
6. (ž )NEUM –  NEUM  ........................................Muz.voditelj:Adriana Prkačin
                        1.“Poskoči đevojko“-muzika,aranžman i tekst: M.Vucetic
                        2.“Materin plač“-muzika i aranžman:M.Cacija,tekst:L.Brumnjak           
                                         
 7. (ž)  VOX MIRUS .........  Podgorica........................ Muz.voditelj:Mirjana Živković-Kurdadze
                        1.“ Vozila se barka“-muzika i tekst:narodni,aranžman: N.Gregović
                        2. „ Jabuko rumena“ -  narodna , aranžman  N.Gregović
 
                                                                                                                   
8.(ž)ORŠULICE............VODICE  .................................. Muz.voditelj: Ivo Lise
                         1. „ Zdravica“ – narodna , aranžman  Nikola Gregović
                         2.  “Nisan znala,nisan virovala“-muz i aranž:D.Fio,tekst:narodni
  9.( ž ) DIVA – ŠIROKI BRIJEG...................................  Muz.voditelj:  Ivana Paponja
                     1.“ Pjaca od salate“-muzika i aranžman: M.Vučetic,tekst: S.Boroe
                     2.“Vrani se konji igrali“-muzika i aranžman:I.Kaleb,tekst:narodna
                                                     
 10.(ž)ŠKERAC.......................KORČULA  .....................Muz.voditelj:Velebit Versić 
                      1.“Majko mila, majko draga“- muz i tekst M.Rogošić aranžV.Versić
                      2. “Dobra večer ružo moja“-muzika i tekst:narodni, aranžman:D.Fio
                                           
           
MJEŠOVITE KLAPE  (subota 27/7)
 
1 .  (mj) KURENAT ............ Mljet ............................... Muz.voditelj:Velebit Versić
                        1.“Ustat cu rano ja“-muzika i tekst:narodni,aranžman:V.Versić
                        2.“Ja odlazin draga“-muzika i tekst:narodni,aranžman:V.Versić
 
2.  (mj) SIGNUM ..........Čapljina  ..............................  Muz.voditelj Filip Knežević
                        1.“BURA“ –muz:Milan Kovačević,ar:Mija Kovačević, tekst:O.Pavlović
                        2.“Jubavi,ufanje veliko“-muz. i tekst:narodni aranž.   R.Kraljević
                                 
3.   ( mj) CASTEL NUOVO ... Herceg Novi..................   Muz.voditelj:Dusan Tadić
                        1.“ Romansa“  -  muzika i aranžman M.Vidović  tekst M.Milošević 
                        2.“ U tvom tilu grij“-      muzika i aranžman:M.Čačija,tekst:S.Budimir
                                                                                     
MUŠKE KLAPE  (subota 27/7 )
 
1. (m) BUKALETA  .......... Pazin ............................... Muz.voditelj:Danijel Drazić
                     1.“ Paun leti“-muzika i aranzman:N.Gregovic,tekst:narodni
                     2.“ Kad sam bio na tvom grobu“-muzika,aranžman i tekst:M.Bulić
 
2. (m)  TREBIŽAT – TREBIŽAT ....................................Muz.voditelj  Ivica Kaleb
                   1. „Rano rani đurđevica Jela“  - muz. i tekst narodni , aranžman Ivica Kaleb
                   2. „Te tvoje oči“ – muziksa i tekst narodni, aranžman Ivica Kaleb
 
3. ( m)  ASSA VOCE     PODGORICA ..........................Muz.voditelj:Ilija Dapcevic
                  1.“ Zeleničke tihe vale“- muz. D Rakić, tkst DSeferović  araž. Martina Lučić
                  2. „ Loza u škripu“ – muzika, tekst i aranžman: Rajmir Kraljević
 
4. (m)  CONSTANTINE .....  NIŠ ................................Muz.voditelj:Bojan Stanković
                     1 .“Bura“ –muz. M Kovačević, ar.M Kovačević/ B.Stanković , tekst :  O Pavlović
                     2.“ Htio bi te zaboravit“-muzika i tekst:narodni,aranžman:N.Buble 
 
5.  ( m ) AKUŽA ................Split...............................  Muz voditelj :  Ana Kodrić
            1. „Sinoć moma” , narodna  aran. Ivo Begu
                   2.  „Jedva čekam tamne noći” ,     narodna Hvar aranž Silvio Bombardeli
 
                           
NOVA KLAPSKA PJESMA  (5)
 
1.    ( m)  ASSA VOCE.......... PODGORICA.......................... SIRENA OD GORA
               -muzika i aranzman:S.Gacevic, tekst:V.Lalovic
 
2.( mj) CASTEL NUOVO ... H.Novi ......................................USNULA JE SANAK MARA
        - muzika, tekst  i aranžman:  Siniša Jovanov
 
3.     (m)  CONSTANTINE ..... NIŠ.......................................NOSTALGIJA ZA BOKOM
             - muzika i aranžmn : Dinko Fio , tekst : Ante  Mekinić 
 
 4 .   ( ž-) ALATA) ................  Podgorica  ...................... .....VOLIM TE MORE
             -muzika i tekst : Mirko Nenezić, aranžman Zoja Đurović
 
 5.     (ž.)  NARENTA ............. Mostar .................................TREBA DUŠU VIDIT
              -muzika :  i aranžman : Dragan Filipović tekst : A.Tadić Šutra
 
 
 
Prije revijalne večeri u nedelju 28.jula  u Muzeju grada Perasta  u 19.30 č .  održaće se mala promocija I izdanja festivalskog lista „ LIRICA“ . Ovaj  broj „Lirice“  je poseban iz razloga što sadrži 38 savremenih klapskih obrada   pjesama koje je zapisao  u Boki kotorskoj Ludvik Kuba još daleke 1907.g. Tako, 106 godina  nakon njegovih etnomuzikoloških zapisivanja,  Krešimir Magdić, Mario Katavić, Vinko Didović, Vanda Ferić, Ana Kodrić  i Zlatko Baban , pišu savremene obrade za naš festival.   Ove obrade i naslove koje vidite , izvest će klape po programu koji  slijedi :
 
 
 
Nedelja 28/7   
REVIJALNO VEČE POSVEĆENO LUDVIKU KUBI           
  „ RENESANSA BOKELJSKE PJESME“
 
  Svečano otvaranje   :
 1..    ( mj)  CASTEL NUOVO .. Herceg Novi ... „VRLI NAM BRANKO ZBUTEGA“
                                     - tekst , muzika i aranžman . David Felban
2.       Dječji hor ( klapa) muz.škola Tivat –   voditelj  Anđela Homen                   
                1.  „Sinoć Jovo iz Mostara dođe“  -  narodna  , zapis L.Kuba , obrada  Mario Katavić   
                2.  „ Išla cura na vodu”  -  narodna  , zapis L.Kuba , obrada  Mario Katavić   
               
SAVREMENE KLAPSKE  OBRADE PO ZAPISIMA LUDVIKA KUBE IZ 1907.g.:
 
1.  VOX MIRUS   , ženska  vokalna  grupa,   Podgorica , muz.voditelj Mirjana Živković-Kurdadze
     1. Uzrasla je u Novom naranča  , obrada Zlatko Baban   
2. Sinoć mi djevojka za gradom zaspala , obrada Zlatko Baban                     
 
2.  BASKA ,  muška klapa , Baška Voda , muz . voditelj Jure Šaban Stanić
                    1. S bogom, neharna dušo , obrada Jure Šaban Stanić
                    2. Mila moja s kim si sinoj bila , obrada Jure Šaban Stanić
 
3.  ALATA ,  ženska  vokalna grupa ,  Podgorica , muz. voditelj   Zoja Đurović
                  1.  Hoda , hoda , preko polja  , obrada Vinko Didović                             
                  2.  Zlatni kove  ( i srebreni da ti mnogo sjaš)  obrada Mario Katavić
 
4.  JADRAN , mješovita klapa , Tivat  , muz voditelj  Andrea Orlando
                  1. Koja  je ono djevojka  , obrada Jure Šaban Stanić
                 2. O javore,  javore , obrada  Jure Šaban Stanić
 
5. BELLEZA , ženska klapa, Tivat , voditelj   Martina Lučić
     1. Te tvoje kose, obrada  Mario Katavić                                 
                    2. Teško travi koja kose nema , obrada  Krešimir Magdić
     
6.  ASSA VOCE , muška klapa , Podgorica , muz.voditelj  Ilija Dapčević 
     1.  Zaspa junak pod  jelom zelenom , obrada  Mario Katavić
                    2.  Mjesečina svu noć sja , obrada Mario Katavić
 
7. INCANTO , ženska klapa , Kotor , muz. voditelj  Vesna Ivanović     
                    1. Žuđenje moje , obrada N.Gregović
 
8. BOKELJSKI MORNARI , mješovita klapa , Kotor  muz. voditelj
     1.  Tri su mi gore visoke  , obrada  Nikša Čučić
 
9. BISERNICE BOKE, ženska klapa , Kotor  , muz voditelj Vlasta Mandić
                   1.  Ja ljubim tebe moja ružice ,  obrada  Mia Vidović
            2.  Moje janje umiljeno , obrada  Mia Vidović
 
10 . JEDINSTVO  Bar , muška klapa ,   muz. Voditelj Ljuba Marjanov
                    1. Al to tvoje čelo  pokriveno vlasi , obrada  Vanda Ferić
 
11. AKUŽA  Split ,  muška klapa , Split    muz.  voditelj  Ana Kodrić
            1.  Veselo srce kuđelju prede,   obrada  Ana Kodrić
 
12. VENTULA  Split , ženska klapa ,  muz. voditelj  Jasminko Šetka
                    1.  Ajd’ idemo jagodo,     obrada   Krešimir Magdić
                    2.  Sinoć mi djevojka pod gradom zaspala, obrada Krešimir Magdić
 
13. Signum Čapljina , mješovita klapa, muz.voditelj Filip Knežević   
                    1.  Jubavi , ufanje veliko,  narodna  Kubin zapis ,   obrada Rajmir Kraljević 
 
14. Rećina Šibenik , ženska  klapa , muz. voditelj  Eliana Trutin Supe
                    1.  Uranila bila vila , narodna Kubina zapis , obrada  Joško Ćaleta
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 
                                                   Zatvaranje programa
 
15.  NARENTA  , ženska klapa  ,  Mostar , muz voditelj  Dragan Filipović
                    1.  Još ne sviće rujna zora ,  obrada  Dragan Filipović
16. INCANTO , ženska klapa , Kotor , muz. voditelj  Vesna Ivanović                           
                    2.  Goro moja ,   muz.i tekst  Perper/ Zeković   obrada   Vjera Nikolić     

Offline San Donato

  • Administrator
  • Forumski veteran
  • *****
  • Posts: 1641
Re: Perast (CG) - festival klapa (srpanj)
« Reply #3 on: July 23, 2013, 12:10:04 pm »
Ovo je ozbiljan festival...a vidim da guraju i narodne crnogorske pisme...

Offline VoxPopuLji

  • Novi član
  • *
  • Posts: 30
Re: Perast (CG) - festival klapa (srpanj)
« Reply #4 on: July 24, 2013, 08:41:27 am »
što se tiče "narodne crnogorske" - ne znam što je sa pismama napisanim novijih datuma, ali glede onih starijih pisama- sve te pisme obilježavaju poneki karakteristični crnogorski izrazi, ali melodije tih pisama pa i cili tekstovi debeli su dokaz povezanosti bokokotorskog zaljeva (zaljeva hrvatskih svetaca) s Dalmacijom....
L. Kuba je te pisme zapisa u mjestima bokokotorskog zaljeva prije stotinjak godina i živi su dokaz kako su ljudi putujući donosili u svoj kraj pisme koje su čuli u mjestima u koja su putovali.
Zbornici FDK su puni primjera di se na isti tekst piva različita (ili slična) melodija ili na istu melodiju različit (ili sličan tekst)...
Evo mi bi tribali pivat i jednu obradu naše voditeljice Kubinog zapisa "Veselo srce kuđelju prede" - pismu čija melodija refrena je dobro poznata u nas u pismi "ja nikog nemam samo moju malu barku i ljubav žarku od Marice", a u toj pismi tekst refrena je "oj vilo bijela što si tako nevesela što si mi srce odnijela"...
a di su još pisme poput "paun leti" koja je gotovo ista... ili ona "ponediljkom večerala" koja je samo obrađeni fragment bokeljskog originala koji ima još dvi kitice i pisma ne piva samo o debeloj curi koja je sve živo izila nego i o ciloj gostujućoj ekipi koja se dobro izbila za večeru i cilu noć nisu mogli spavat :)
« Last Edit: July 24, 2013, 11:03:53 am by VoxPopuLji »


Offline San Donato

  • Administrator
  • Forumski veteran
  • *****
  • Posts: 1641
Re: Perast (CG) - festival klapa (srpanj)
« Reply #6 on: July 29, 2013, 10:35:49 am »
U kategoriji muških klapa 12. Međunarodnog festivala klapa Perast 2013. prvo mjesto osvojila je klapa Konstantin iz Niša. Ovoj klapi je pripala i nagrada publike u kategorijama „nova klapska pjesma“ i „najbolja muška klapa“. Druga je klapa Bukaleta iz Pazina, a treća Trebizat iz Trebizata. U kategoriji mješovitih klapa najbolja je Signum iz Čapljine, drugo mjesto pripalo je klapi Kurenat sa Mljeta, a treće novskoj klapi Kastel Nuovo. U kategoriji Nova klapska pjesma, prvu nagradu osvojila je klapa Narenta iz Mostara, drugu Kastel Nuovo iz Herceg Novog, a treću nagradu podijelile su klape Konstantin iz Niša i ženska klapa Alta iz Podgorice, koja je nagrađena i za najbolji aranžman.
Stručni žiri za najbolji tekst nije dodijelio prvu nagradu,  drugo mjesto pripalo je pjesmi Treba dušu vidit za koju je tekst napisao Nadomir Tadić, dok je treće pripalo tekstovima Nostalgija za Bokom, čiji je autor Ante Mekinić i autoru Mirku Neneziću za tekst pjesme Volim te more. Nagradu publike osvojila je mješovita klapa Signum iz Čapljine. Najboljom klapom iz Crne Gore proglasena je ženska klapa Incanto iz Kotora.
« Last Edit: July 29, 2013, 11:00:20 am by San Donato »

Offline Altenora

  • Novi član
  • *
  • Posts: 9
Re: Perast (CG) - festival klapa (srpanj)
« Reply #7 on: July 29, 2013, 10:46:57 am »
Bukaleta , ne Bukaletra..ispravi  8)

Offline San Donato

  • Administrator
  • Forumski veteran
  • *****
  • Posts: 1641
Re: Perast (CG) - festival klapa (srpanj)
« Reply #8 on: July 29, 2013, 11:00:46 am »
Paste-an članak...ima dosta grešaka... ;)

Offline San Donato

  • Administrator
  • Forumski veteran
  • *****
  • Posts: 1641
Re: Perast (CG) - festival klapa (srpanj)
« Reply #9 on: May 07, 2014, 10:40:32 am »
KO­TOR – Fe­sti­val kla­pa u Pe­ra­stu, ko­ji se odr­ža­va u sa­sta­vu Ko­tor art, ove go­di­ne na ras­po­re­du je kra­jem ju­na, od 27. do 29. ju­na, što je za raz­li­ku od pret­hod­nih go­di­na, mje­sec da­na ra­ni­je. Or­ga­ni­za­to­ri na­ja­vlju­ju kva­li­tet­ne kla­pe u sve tri tak­mi­čar­ske ka­te­go­ri­je (žen­ske, mu­ške i mje­šo­vi­te), ali is­ti­ču da im ne­do­sta­je fi­nan­sij­skih sred­sta­va.
– Ko­li­ko je or­ga­ni­za­tor za­do­vo­ljan se­lek­ci­jom kla­pa i re­per­to­a­rom, to­li­ko je ka­da su fi­nan­si­je u pi­ta­nju u ve­o­ma ve­li­koj ne­iz­vje­sno­sti – ka­zao je Mi­lan Ko­va­če­vić, iz­vr­šni di­rek­tor Fe­sti­va­la kla­pa Pe­rast 2014.
On je pre­ci­zi­rao da će ovo­go­di­šnja fe­sti­val­ska ma­ni­fe­sta­ci­ja ko­šta­ti 34.000 eura, od ko­jih je od Mi­ni­star­stva kul­tu­re do­bi­je­no 14.000, a iz op­štin­skog bu­dže­ta je iz­dvo­je­no 3.000 eura, što zna­či da im fa­li još 17.000 eura.
– Pred­sto­ji bor­ba za no­vac jer je fe­sti­val sve bo­lji, a pa­ra je sve ma­nje – ka­zao je Ko­va­če­vić Ska­la ra­du­ju.
Pre­ma nje­go­vim ri­je­či­ma, ovo­go­di­šnji mu­zič­ki gušt nad­ma­ši­će sve do­sa­da­šnje fe­sti­va­le, jer oku­plja pra­vu eli­tu kla­pa, me­đu ko­ji­ma, od žen­skih, „Ne­ve­rin” ko­ja vi­še go­di­na osva­ja Omi­ški fe­sti­val kla­pa, „In­kan­to” iz Ko­to­ra ko­ja je već ste­kla re­no­me (ukup­no pr­ve tak­mi­čar­ske ve­če­ri na­stu­pa de­set žen­skih kla­pa), mje­šo­vi­tih, po pr­vi put, kla­pa „Ve­te­ra­ni va­zda mla­di” iz Tiv­ta, dok će i u ka­te­go­ri­ji mu­ških kla­pa kon­ku­ren­ci­ja bi­ti ja­ka.
– Sva­ka od po­me­nu­tih kla­pa pje­va­će i bo­ke­šku pje­smu što je ka­rak­te­ri­sti­ka fe­sti­va­la u Pe­ra­stu – na­ja­vio je Ko­va­če­vić.

Offline jozobozo

  • Dokazani član
  • ***
  • Posts: 248
Re: Perast (CG) - festival klapa (srpanj)
« Reply #10 on: May 07, 2014, 11:57:24 am »
34 ijade eura? Al ga Đetići peru novac pravi junačine ... hahahah

Offline San Donato

  • Administrator
  • Forumski veteran
  • *****
  • Posts: 1641
Re: Perast (CG) - festival klapa (srpanj)
« Reply #11 on: June 17, 2014, 07:49:31 pm »
XIII Međunarodni festival klapa u Perastu održat će se od 27. do 29. lipnja na Trgu ispred crkve Svetog Nikole, s početkom u 21 sat.

Program festivala:

-Petak, 27. lipanj

20.00 sati -   Dobrodošlica gostima Kotor Arta i Festivala klapa – Muzej grada Perasta

21.00 sat -   Svečano otvaranje, klapa ASSA VOCE, Podgorica – Trg ispred crkve Sv. Nikole

21.15 h -  Ženske klape – natjecateljski program

22.30 h - Mješovite klape – natjecateljski program

23.15 h  - Klapa KAŠE – Dubrovnik, mini koncert   

23.45 h -  Proglašenje pobjednika i uručenje nagrada

-Subota, 28. lipanj 

10.30 h -  Znanstveni skup: Čuvanje kulturne baštine – klapska pjesma u Perastu

              Govore: dr J. Primorac, dr Z. Marjanović, dr. S. Jerkov – izvodi iz knjige: Ludvik Kuba, Pjesme dalmatske iz Boke, 1907.

              Promocija LIRICE br 2. – zbirka Novih klapskih pjesama sa VIII-XIII Festivala

12.00 h -  Okrugli stol–stručni žiri sa ženskim i mješovitim klapama- Muzej grada Perasta

21.00 h -  Muške klape – takmičarski program – Trg ispred crkve sv. Nikole

22.30 h - Nove klapske pjesme – natjecateljski program

23.15 h - Program za publiku, mini koncert klapa sudionuka

23.45 h - Proglašenje pobjednika i uručenje nagrada

-Nedjelja, 29.lipanj

11.00 h -  Okrugli stol – stručni žiri s muškim klapama – Muzej grada Perasta

21.00 h -  Revijalni program – Zavičajne harmonije, Perast 2014. – Trg ispred crkve  sv. Nikole

Na festivalu će nastupiti ženske, muške i mješovite klape.

Nastupit će 9 muških klapa i to: Pulenat (Korčula), Bošket (Zagreb), Assa voce (Podgorica), Praska (Podstrana), Trebižat (Trebižat), Podvorje (Kaštel Sućurac), Libero (Leskovac), Morbin (Humac na Braču), Kaše (Dubrovnik).

Ženske klape: Oršulice (Vodice), Narenta (Mostar), Bellezza (Tivat), Diva (Široki Brijeg), Garofuli (Bibinje), Štorija (Kaštel Kambelovac), Ventula (Split), Drača (Mostar), Neverin (Kaštel Lukšić).

Mješovite klape: Veterani-vazda mladi (Tivat), Kurenat (Soline Mljet), Castel Nuovo (Herceg Novi), Škerac (Medulin).

Offline San Donato

  • Administrator
  • Forumski veteran
  • *****
  • Posts: 1641
Re: Perast (CG) - festival klapa (srpanj)
« Reply #12 on: June 29, 2014, 02:11:18 pm »


Na 13. Festivalu klapa Perast 2014. godine druge natjecateljske večeri, u kategoriji muških klapa po ocjeni stručnog žirija prvo mjesto osvojila je klapa Morbin sa otoka Brača, drugo klapa Kaše iz Dubrovnika, dok je treće mjesto pripalo klapi Podvorije iz Kaštel Sućurca.

Prema glasovima publike najbolja je klapa Kaše iz Dubrovnika.

U kategoriji novih klapskih pjesama prvo mjesto osvojila je klapa Assa Voce iz Podgorice. Druga nagrada klapa Oršulice iz Vodica dok je treće mjesto pripalo klapi Štorija iz Kaštel Kambelovca.

U kategoriji nova klapaska pjesma, nagrada „Nikola Gregović" prema galsovima publike prvo mjesto osvojila je klapa Assa Voce iz Podgorice za kompoziciju Peraški akvarel, drugo mjesto klapa Trebižat.

Nagrada „Milorad Minja Vučetić" za najbolji aranžman pjesme Peraški akvarel, pripala je Ivanu Tomasu, koju je izvela Assa Voce iz Podgorice.

Prvu nagradu Peraški školji koja se dodjeljuje za kompoziciju pripala je klapi Assa Voce.

Za najbolju debitantsku klapu proglašena je ženska klapa Bellezza iz Tivta.

Nagrada za najljepše stihove pripala je pjesmi Ako pustim suzu, autora Joška Markova koju je izvela klapa Oršulica.

Festival se nastavlja danas završnom revijalnom večeri revijalnim programom pod nazivom Zavičajne harmonije Perast 2014. sa početkom u 21 sat.

Offline San Donato

  • Administrator
  • Forumski veteran
  • *****
  • Posts: 1641
Re: Perast (CG) - festival klapa (srpanj)
« Reply #13 on: June 14, 2015, 11:39:17 am »
Kao i svake prethodne godine, u Perastu će se od 25. do 28. lipnja održati XIV Međunarodni festival klapa, koji će, kao i uvijek, okupiti vrhunske izvođače i teoretičare klapskog stvaralaštva iz Crne Gore i regije.

Među ovogodišnjim sudionicima su klape višestruko nagrađivane na mnogim najprestižnijim  klapskim festivalima. Iz Sarajeva nam po drugi puta, kao gosti,  dolazi izvanredna grupa Corona. Publika će i ove godine čuti gotovo sve crnogorske klape, a posebno nas raduju debitantski nastupi čak tri: mješovite klape Stradioti iz Tivta i ženskih klapa Fortuna iz Herceg Novog i Maris iz Kotora.

Pored natjecateljskih kategorija u programu Zavičajne harmonije Perast 2015. uživat ćemo u interesantnom izboru tradicionalnim pjesmama iz svih krajeva odakle nam naše klape dolaze.
 
Među autorima novih klapskih pjesama, članovima stručnih žirija i suradnicima Festivala, ističemo neka od najpoznatijih imena iz klapskog stvaralaštva: Jakša Fiamengo, Krešimir Magdić, Nikola Buble, Dušan Šarac, Rajmir Kraljević, Duško Tambača, priznati etnoglazbenici  i klapski znalci.

Program XIV Međunarodnog festivala klapa Perast vam prenosimo u cijelosti:
25. lipanj, četvrtak, 19.00 sati,
Promocija knjige Pjesme dalmatske iz Boke Ludvika Kube
Sudjeluju: dr Jakša Primorac (Zagreb), dr Zlata Marjanović (Kraljevo), mr Branislav Borozan (Cetinje), dr Slobodan Jerkov (Podgorica), dr Rastko Jakovljević (Beograd)
i klape: Alata (Podgorica), Assa voce (Podgorica) i Belleza (Tivat).
 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
26. lipanj, petak, 21.00 sati, Trg Svetog Nikole, Perast
Otvaranje XIV Međunarodnog festivala klapa Perast 2015
21.15 Natjecanje u kategoriji Ženske klape
Sudjeluju:
Kapric (Zadar):
- U đardinu (tradicionalna pjesma, po zapisu Nikole Gregovića; obrada: Stjepana Lukašević)
- Turkinjica konja jaše (tradicionalna pjesma; obrada: Ivana Šutić)
Vox mirus (Podgorica):
- Poskoči đevojko (tradicionalna pjesma; obrada: Minja Vučetić)
- Ja prošetah (tradicionalna pjesma; obrada Nikola Gregović)
Musica viva (Sombor):
- Uzrasla je u Novi naranča (tradicionalna pjesma; obrada: Zlatko Baban)
- Puntižela (tekst, mglazbaa i obrada: Nensi Borozan)
Dalmatinke (Šibenik):
- Zbogom neharna dušo (tradicionalna pjesma, po zapisu Ludivka Kube; obrada: Ivo Mikuličin)
- Dvoje se milovalo drago (tekst: S. Govorčin; muzika i obrada: Dušan Šarac)
Garofuli (Bibinje):
- Vozila se barka (tradicionalna pjesma; obrada: Nikola Gregović)
- Jur večernjica gori (tradicionalna pjesma; obrada: Ante Vezilić)
Škerac (Korčula):
- Uzrasla je u Novi naranča (tradicionalna pjesma, po zapisu Ludvika Kube; obrada: Jure Š. Stanić)
- Ruko moja što si takla (tekst: Jakša Fiamengo; glazba i obrada: Krešimir Magdić)
Ankora (Podstrana):
- Rano rani Đurđevića Jela (tradicionalna pjesma, po zapisu Ludvika Kube; obrada: Jure Š. Stanić)
- Sjela djeva na kamen studeni (tradicionalna pjesma; obrada: Ivo Furčić)
Diva (Široki Brijeg):
- Sinoć Jovo iz Mostara dođe (tradicionalna pjesma, po zapis Ludvika Kube; obrada: Mario Katavić)
- Ne pitam ti biser, zlato (tradicionalna pjesma; obrada: Tomislav Sušac) 
Oršulice (Vodice):
- Teško travi koja kose nema (tradicionalna pjesma, po zapisu Ludvika Kube: obrada: Ana Kodrič-Ivelić)
- Oj, jablane moj visoki (tradicionalna pjesma; obrada: Marko Rogošić)
Bellezza (Tivat):
- Veselo srce kuđelju prede (tradicionalna pjesma, po zapisu Ludvika Kube; obrada: Martina Vuksanović)
- Nemoj šiti stara majko (tradicionalna pjesma; obrada: Martina Vuksanović)
Činkvina (Split):
- Jabuko rumena (tradicionalna pjesma; obrada: Vicko Dragojević)
- More moje, što me ne umori (tradicionalna pjesma; obrada: Dinko Fio)
Incanto (Kotor):
- Hoda, hoda (tradicionalna pjesma, po zapisu Ludvika Kube; obrada: Vinko Didović)
- U zemlju latinsku (tekst: Jakša Fiamengo; glazba i obrada: Krešimir Magdić)
Ćakulone (Zagreb):
- Žuđenje moje (tradicionalna pjesma; obrada: Petra Biskup)
- Moj did (tekst: Drago Ivanišević; glazba i obrada: Duško Tambača)
Alata (Podgorica):
- Triba dušu vidit' (tekst: Ante Nadomir Tadić - Šutra; muzika i obrada: Dragan Filipović)
- J'o da znaš (tradicionalna pjesma; obrada: Duško Tambača)
Neverin (Kaštel Lukšić):
- Odvila se zlatna žica (tradicionalna pjesma; po zapisu Franja Kuhača; obrada: Vicko Dragojević)
- Zapivala tica mala (tradicionalna pjesma; obrada: Ljubo Stipišić Delmata)
 
23.30 Revijalni program
24.00 Proglašenje pobjednika
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
27. lipanj, subota, 21.00 sati, Trg Svetog Nikole, Perast
21.00 Takmičenje u kategoriji Muške klape
Sudjeluju:
Ardea (Čapljina):
- Koja je ono djevojka (tradicionalna pjesma, po zapisu Ludvika Kube: obrada Jure Š. Stanić)
- Oj more duboko (tradicionalna pjesma; obrada: Josip Degl' Ivellio)
Bukaleta (Pazin):
- Molitva Gospi (tekst i glazba: Milan Kovačević: obrada: Rajmir Kraljević)
- Spušta se noć (tradicionalna pjesma; obrada: Velebit Veršić)
Sagena (Zagreb):
- Ta tvoja usta kada progovore (tradicionalna pjesma, po zapisu Ludvika Kube; obrada: Jure Š. Stanić)
- Trešeta (tekst Hrvoje Crnić/Pavo Marinković/Joško Ćaleta; glazba i obrada: Joško Ćaleta)
Assa voce (Podgorica):
- Peraški nokturno (tekst: Miloš Bošković; glazba: Slobo Kovačević; obrada: Ivan Tomas)
- Izresla ruža rumena (tradicionalna pjesma, obrada: Rajmir Kraljević)
Trebižat (Trebižat):
- O, djevojko, draga dušo moja (tradicionalna pjesma, po zapisu Ludvika Kube; obrada: Tomislav Sušac)
- Hajde zbogom draga ćeri moja (tradicionalna pjesma; obrada: Ivica Kaleb)
Bunari (Vodice):
- Sinoć mi djevojka za gradom zaspala (tradicionalna pjesma, po zapisu Ludvika Kube; obrada: Krešimir Magdić)
- Sagradit ću kuću poli mora (tradicionalna pjesma)
Sebeniko (Šibenik):
- Vozila se barka (tradicionalna pjesma; obrada: Nikola Gregović)
- Šijavica (tradicionalna pjesma; obrada: Dušan Šarac)
Kaše (Dubrovnik):
- Kapetanova žena (tekst, glazba i obrada: Vicko Dragojević)
- Ajmo pjevat, ajmo igrat (tradicionalna pjesma; obrada: Vicko Dragojević)
Morbin (Donji Humac, Brač):
- Slatko spavaj, dušo draga (tradicionalna pjesma; obrada: Vicko Dragojević)
- Za dite moje nerojeno (tekst: Darko Kusanović; glazba i obrada: Tereza Kusanović)
 
22.30 Natjecanje u kategoriji Nova klapska pjesma
Sudjeluju:
Jubav mora (tekst, muzika i obrada: Nensi Borozan) –
Musica viva (Sombor)
Lijepa mala Zagvožđanka (tekst: Ante Nadomir Tadić - Šutra; glazba i obrada: Dragan  Filipović)
Ardea (Čapljina)
Brod života (tekst: Tomislav Božinović; glazba: Mirko Kraljević; obrada: Tomislav Sušec) –
Diva (Široki Brijeg)
Ljudi moga kraja (tekst: Vesna Parun; glazba i obrada: Ivo Mikuličin) –
Dalmatinke (Šibenik)
Neverin (tekst, muzika i obrada: Jadran Jeić/Mladen Glavić) –
Sagena (Zagreb)
Pjeva klapa (tekst: Dejan Milošević, obrada: Rade Radivojević) –
Maris (Kotor)
Bokeljska tišina (tekst, glazba i obrada: Ana Kodrić Ivelić) –
Oršulice (Vodice)
Zmaj sjevernih mora (tekst i glazba: Mirko Nenezić; obrada: Vjera Nikolić) –
Assa voce (Podgorica)
Srce kapetana (tekst: Sanja Perić; glazba: Predrag Nedeljković; obrada: Zoja Đurović) –
Alata (Podgorica)
Slava Perasta (tekst: Božo Vodopija; glazba i obrada: Vicko Dragojević) –
Kaše (Dubrovnik)
 
23.30 Revijalni program
24.00 Proglašenje pobjednika
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
28. lipanj, nedelja, 21.00 sati, Trg Svetog Nikole, Perast
21.00 Natjecanje u kategoriji Mješovite klape
Sudjeluju:
Stradioti (Herceg Novi/Tivat):
- Dolazim Boko (tekst: Mirjana Bajković; glazba i obrada: Zoran Proročić)
- U tvom tilu grij (tekst: Stipe Budimir; glazba i obrada: Mojmir Čaćija)
Pročulić (Korčula):
- Jabuko rumena (tradicionalna pjesma; obrada: Nikola Gregović)
- Nesriknja jubav (tekst: Ivica Sušić; glazba i obrada: Krešimir Magdić)
Kurenat (Mljet):
- Paun leti (tradicionalna pjesma; obrada: Nikola Gregović)
- Lijepa ti je od jabuke voćka (tradicionalna pjesma; obrada: Velebit Veršić)
Signum (Čapljina):
- More, moje more (tekst i muzika: Minja Vučetić; obrada: Ivan Sušac)
- Kroz planine, brda i gore (tradicionalna pjesma; obrada: Eduard Tudor)
21.50 Proglašenje pobjednika
22.00 Zavičajne harmonije - Perast 2015
Sudjeluju:
Incanto (Kotor):
- Bokeljskoj mornarici (tekst: Miloš Milošević; glazba i obrada: Mia Vidović)
Castel Nuovo (Herceg Novi):
- Zeleničke tihe vale (tekst: Dušan Seferović; glazba i obrada: Dragan Rakić)
Bukaleta (Pazin):
- Spomeni se jedno vrime (tradicionalna pjesma; obrada: Branko Šegović)
- Od zlata su prami tvoji (tradicionalna pjesma; obrada: Rajmir Kraljević)
Belezza (Tivat):
- Pjesma Tivtu (tekst Đuro Odžić, muzika Nikola Gregović, obrada Martina Vuksanović)
Bisernice Boke (Kotor):
- Šjora Mare štramacera (tekst i glazba: Tripo Tomas; obrada: Nikola Gregović/Vlasta Mandić)
- Na kotorskom pazaru (tekst, glazba i obrada: Milorad Minja Vučetić) 
Oršulice (Vodice):
- Bukovico (tradicionalna pjesma; obrada: Ivo Furčić)
- Oj da mi je cimentati more (tradicionalna pjesma; obrada: Ivo Lise)
Diva (Široki Brijeg):
- Volim tebe zapivati gango (tradicionalna pjesma; obrada: Ivica Kaleb)
- Da je meni, lane moje (tradicionalna pjesma, obrada: Ivica Kaleb)
Trebižat (Trebižat):
- Crne oči (tradicionalna pjesma; obrada: Ivica Kaleb)   
- Jablane, jablan (tradicionalna pjesma; obrada: Ivica Kaleb )
Musica viva (Sombor):
- U tom Somboru (tekst i muzika: Blaža Marković; obrada: Marita Topić)   
- Ej, salaši na severu Bačke (tekst i glazba: Zvonko Bogdan; obrada: Marita Topić)   
Alata (Podgorica):
- Splet crnogorskih pjesama (tradicionalne pjesme; obrada: Zoja Đurović)
Corone (Sarajevo):
- Evo srcu mom radosti (trad. obrada Tijana Vignjević)
- Kraj tanana šadrvana ( trad. obr. Tijana Vignjević )
Sebenico (Šibenik):
 - Ljubav je ka cvit limuna (t: Krste Juras, glazba : Nikica Kalodjera )
 - Šibenska balada (t: Krste Juras, glazba i obrada Dušan Šarac).
Assa voce (Podgorica):
- Stara varoš (tradicionalna pjesma; obrada: Slobodan Jerkov)
- Bakalar (tekst i glazba: Tripo Tomas; obrada: Ivan Tomas)

Offline San Donato

  • Administrator
  • Forumski veteran
  • *****
  • Posts: 1641
Re: Perast (CG) - festival klapa (srpanj)
« Reply #14 on: June 29, 2015, 11:36:05 am »
Stručni žiri na 14. Međunarodnom festivalu klapa Perast najboljima je u kategoriji muških klapa proglasio klape iz Hrvatske - pobjednici su "Bunari" iz Vodica, drugo mjesto pripalo je klapi "Kaše" iz Dubrovnika, a treće klapi "Sebeniko" iz Šibenika.

U kategoriji "Nova klapska pjesma“ najbolji tekst je tekst pjesme "Slava Perasta" autora Boža Vodopije u izvedbi dubrovačke klape "Kaše".

Nagrade publike za najbolju mušku klapu i najbolji aranžman u kategoriji "Nova klapska pjesma" pripala je klapi "Kaše" iz Dubrovnika.

Prema ocjeni stručnog žirija, nagrada za najbolju kompoziciju pripala je Vicku Dragojeviću iz klape "Kaše" za pjesmu "Slava Perasta", druga nagrada Jadran Jejić i Mladen Glavić za pjesmu "Neverin" koju je izvela klapa "Segena", dok je treće mjesto pripalo Mirku Neneziću iz klape "Assa Voce" za pjesmu "Zmaj sjevernih mora".

Prvog dana 14. Međunarodnog festivala klapa Perast pobjednice u kategoriji ženske klape je “Neverin” iz Kaštel Lukšića.

Međunarodni festival klapa u Perastu završava se večeras natjecanjem u kategoriji Mješovite klape, a nakon proglašenja pobjednika planiran je program ",Zavičajne harmonije-Perast 2015".

U sklopu festivala održana je promocija knjige dr Jakše Primorca i dr Zlate Marjanović "Ludvik Kuba - Pjesme dalmatske iz Boke (1907. g.)" i festivalskog časopisa Lirica.

Direktor KotorArt Međunarodnog festivala klapa Perast Milan Kovačević izrazio je žaljenje što promociji nije prisustvovao dr Jakša Primorac, čovjek koji je izuzetno zaslužan što knjiga ima reprezentativan oblik, sadržaj i kvalitet.

"Podržao nas je Istorijski arhiv Kotor, kao i konzulat Hrvatske u Kotoru. Od Hrvatske Akademije znanosti i umjetnosti dobili smo odobrenje sa digitalno kopiranje i kritičko objavljivanje 155 sačuvanih notnih zapisa od 161 originalnih iz sveske pod izvornim Kubinim naslovom 'Pjesme dalmatske iz Boke''', kazao je Kovačević.