Author Topic: Perast (CG) - festival klapa (srpanj)  (Read 733 times)

Offline San Donato

• Administrator
  • Forumski veteran
Perast (CG) - festival klapa (srpanj)
« on: June 19, 2013, 05:55:35 pm »
Ovogodišnji dvanaesti po redu Međunarodni festival klapa Perast biće održan 26, 27 i 28. jula.
„Počeli smo sa pripremama u januaru, zatim objavili  konkurs za prijavu klapa u tri kategorije (muške, ženske i mješovite) koji je trajao do 20. aprila i mogu reći da smo zadovoljni interesovanjem“ – kazala je za Radio Kotor predsjednica Skupštine Međunarodnog festivala klapa Perast  Marija Brainović. Prema njenim riječima za peraški festival je prijavljeno dvadeset devet klapa. „Klape su iz Crne Gore, Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine“.

Offline San Donato

• Administrator
  • Forumski veteran
Re: Perast (CG) - festival klapa (srpanj)
« Reply #1 on: July 23, 2013, 10:34:18 am »
Perast 22. srpnja 2013. (Radio Dux) - 12. Međunarodni festival klapa Perast 2013. održati će se od 26 - 28 srpnja. Svečano otvaranje festivala je 26. srpnja - petak, Trg pred crkvom Sv.Nikole sa početkom u 21 sat takmičenjem ženskih klapa. Otvaranju će prethoditi Izložba mladih slikara umjetničke škole sa Cetinja na temu „Boka" u 20 sati.

U subotu 27.srpnja takmičiti će se mješovite, muške klape i klape u kategoriji nove klapske skladbe sa početkom u 21 sat.

Završne večeri 28. srpnja u Muzeju grada Perasta u 19,30 sati predviđena je promocija festivalskog časopisa „Lirica" sa 38 savremenih klapskih obrada, napisanih za 12. Festival klapa, na osnovu zapisa Ludvika.Kube i najava izdanja knjige "Pjesme dalmatske iz Boke, 1907."

U Revijalnoj noći sa početkom u 21 sat biće premijerno izvedene obrade skladbi iz Boke po zapisima Ludvika Kube iz 1907.

Ovogodišnji Festival je u znaku rekorda sa čak 30 prijavljenih klapa , preko 300 pjevača , preko 400 učesnika. 4 zemlje iz okruženja su zastupljene preko klapa učesnica ( Bosna i Hercegovina (6) Hrvatska (10) , Srbija (2) i Crna Gora (10) 28 klapa učestvuje u programima jedan dječji hor iz Tivta preko 300 pjevača , direktnih učesnika, izvest će više od 70 klapskih pjesama.preko 400 učesnika u ukupnim programima i tehničkoj organizaciji 420 planiranih noćenja svi članovi NVO rade volontesrski očekujemo oko 1.200 gledalaca tokom 3 festivalske noći - kaže se u zvanično priopćenju organizatora.

Offline VoxPopuLji

• Novi član
  • *
« Reply #2 on: July 23, 2013, 11:37:27 am »
preneseno sa http://festivalklapaperast.com/

POČINJE XII FESTIVAL KLAPA PERAST- 2013.    PDF    Štampaj    E-pošta
POČINJE XII FESTIVAL KLAPA PERAST- 2013.
 ( 26 – 28 .jula 2013.) 

U petak  26.jula u 20 č , u muzeju grada Perasta će , kao dio petogodišnje tradicije , biti otvorena  IZLOŽBA SLIKA  MLADIH TALENATA UMJETNIČKE ŠKOLE SA CETINJA .

Već u 21.00 č na trgu pred ctrkvom Sv.Nikole , počinje zvanično XII Festival klapa. Prisutne će pozdraviti gradonačelnica Kotora, gospođa Maja Marija Ćatović.

Redosljed događanja i repertoar možete pogledati u nastavku

PREGLED UČESNIKA I REPERTOARA
sa REDOSLJEDOM NASTUPA
ŽENSKE KLAPE  (Petak 26/7)

1. (ž) ZVIJEZDA MORA  - NEUM ......................... Muz.voditelj: Mario Soldo
                         1.“ U đardinu“-muzika i tekst:narodni,aranžman:N.Gregović
                         2.“ Bukovica“-muzika i tekst:narodni,aranžman:I.Brkić

2. (ž)  KAMELIJA .......  OPATIJA  .........................Muz.voditelj: Saša Matovina
                          1.“ Tri sokola“-muzika i tekst:narodni,aranžman:N.Gregović
                          2.“ Da je meni voja tvoja“-muzika i tekst:I.Brešan,ar:K.Magdić

3.  (ž )  MUSICA VIVA   - SOMBOR .......................Muz.voditelj:Marita Topić
                         1.“ Dobrotska“ –muzika i tekst:narodni,azranžman:N.Gregović
                         2.  “Rusulica“-muzika:Z.Jakopac,aranžman:J.Ćaleta,tekst:narodni

4.(ž) INCANTO  ................Kotor.......................... Muz.voditelj: Vesna Ivanović
                          1.“ Žuđenje moje “-muzika i tekst:narodni,aranžman:N.Gregović
                          2.“ Divojka je zelen bor gojila“-muzika i tekst:narodni, aran:M.Rogošić

5. ( ž) FORTUNA .............. Dubrovnik ................... Muz.voditelj:Maja Maru
                      1.“ Boko moja mila“-muzika i takst:narodni,aranžman:M.Pajović
                      2.“ Na me pogled ti obrati“ – muzika i tekst narodni , aranžman Miho Bulić

6. (ž )NEUM –  NEUM  ........................................Muz.voditelj:Adriana Prkačin
                        1.“Poskoči đevojko“-muzika,aranžman i tekst: M.Vucetic
                        2.“Materin plač“-muzika i aranžman:M.Cacija,tekst:L.Brumnjak           

7. (ž)  VOX MIRUS .........  Podgorica........................ Muz.voditelj:Mirjana Živković-Kurdadze
                        1.“ Vozila se barka“-muzika i tekst:narodni,aranžman: N.Gregović
                        2. „ Jabuko rumena“ -  narodna , aranžman  N.Gregović

8.(ž)ORŠULICE............VODICE  .................................. Muz.voditelj: Ivo Lise
                         1. „ Zdravica“ – narodna , aranžman  Nikola Gregović
                         2.  “Nisan znala,nisan virovala“-muz i aranž:D.Fio,tekst:narodni
  9.( ž ) DIVA – ŠIROKI BRIJEG...................................  Muz.voditelj:  Ivana Paponja
                     1.“ Pjaca od salate“-muzika i aranžman: M.Vučetic,tekst: S.Boroe
                     2.“Vrani se konji igrali“-muzika i aranžman:I.Kaleb,tekst:narodna

10.(ž)ŠKERAC.......................KORČULA  .....................Muz.voditelj:Velebit Versić 
                      1.“Majko mila, majko draga“- muz i tekst M.Rogošić aranžV.Versić
                      2. “Dobra večer ružo moja“-muzika i tekst:narodni, aranžman:D.Fio

MJEŠOVITE KLAPE  (subota 27/7)

1 .  (mj) KURENAT ............ Mljet ............................... Muz.voditelj:Velebit Versić
                        1.“Ustat cu rano ja“-muzika i tekst:narodni,aranžman:V.Versić
                        2.“Ja odlazin draga“-muzika i tekst:narodni,aranžman:V.Versić

2.  (mj) SIGNUM ..........Čapljina  ..............................  Muz.voditelj Filip Knežević
                        1.“BURA“ –muz:Milan Kovačević,ar:Mija Kovačević, tekst:O.Pavlović
                        2.“Jubavi,ufanje veliko“-muz. i tekst:narodni aranž.   R.Kraljević

3.   ( mj) CASTEL NUOVO ... Herceg Novi..................   Muz.voditelj:Dusan Tadić
                        1.“ Romansa“  -  muzika i aranžman M.Vidović  tekst M.Milošević 
                        2.“ U tvom tilu grij“-      muzika i aranžman:M.Čačija,tekst:S.Budimir

MUŠKE KLAPE  (subota 27/7 )

1. (m) BUKALETA  .......... Pazin ............................... Muz.voditelj:Danijel Drazić
                     1.“ Paun leti“-muzika i aranzman:N.Gregovic,tekst:narodni
                     2.“ Kad sam bio na tvom grobu“-muzika,aranžman i tekst:M.Bulić

2. (m)  TREBIŽAT – TREBIŽAT ....................................Muz.voditelj  Ivica Kaleb
                   1. „Rano rani đurđevica Jela“  - muz. i tekst narodni , aranžman Ivica Kaleb
                   2. „Te tvoje oči“ – muziksa i tekst narodni, aranžman Ivica Kaleb

3. ( m)  ASSA VOCE     PODGORICA ..........................Muz.voditelj:Ilija Dapcevic
                  1.“ Zeleničke tihe vale“- muz. D Rakić, tkst DSeferović  araž. Martina Lučić
                  2. „ Loza u škripu“ – muzika, tekst i aranžman: Rajmir Kraljević

4. (m)  CONSTANTINE .....  NIŠ ................................Muz.voditelj:Bojan Stanković
                     1 .“Bura“ –muz. M Kovačević, ar.M Kovačević/ B.Stanković , tekst :  O Pavlović
                     2.“ Htio bi te zaboravit“-muzika i tekst:narodni,aranžman:N.Buble 

5.  ( m ) AKUŽA ................Split...............................  Muz voditelj :  Ana Kodrić
            1. „Sinoć moma” , narodna  aran. Ivo Begu
                   2.  „Jedva čekam tamne noći” ,     narodna Hvar aranž Silvio Bombardeli

NOVA KLAPSKA PJESMA  (5)

1.    ( m)  ASSA VOCE.......... PODGORICA.......................... SIRENA OD GORA
               -muzika i aranzman:S.Gacevic, tekst:V.Lalovic

2.( mj) CASTEL NUOVO ... H.Novi ......................................USNULA JE SANAK MARA
        - muzika, tekst  i aranžman:  Siniša Jovanov

3.     (m)  CONSTANTINE ..... NIŠ.......................................NOSTALGIJA ZA BOKOM
             - muzika i aranžmn : Dinko Fio , tekst : Ante  Mekinić 

4 .   ( ž-) ALATA) ................  Podgorica  ...................... .....VOLIM TE MORE
             -muzika i tekst : Mirko Nenezić, aranžman Zoja Đurović

5.     (ž.)  NARENTA ............. Mostar .................................TREBA DUŠU VIDIT
              -muzika :  i aranžman : Dragan Filipović tekst : A.Tadić Šutra

Prije revijalne večeri u nedelju 28.jula  u Muzeju grada Perasta  u 19.30 č .  održaće se mala promocija I izdanja festivalskog lista „ LIRICA“ . Ovaj  broj „Lirice“  je poseban iz razloga što sadrži 38 savremenih klapskih obrada   pjesama koje je zapisao  u Boki kotorskoj Ludvik Kuba još daleke 1907.g. Tako, 106 godina  nakon njegovih etnomuzikoloških zapisivanja,  Krešimir Magdić, Mario Katavić, Vinko Didović, Vanda Ferić, Ana Kodrić  i Zlatko Baban , pišu savremene obrade za naš festival.   Ove obrade i naslove koje vidite , izvest će klape po programu koji  slijedi :

Nedelja 28/7   
REVIJALNO VEČE POSVEĆENO LUDVIKU KUBI           
  „ RENESANSA BOKELJSKE PJESME“

Svečano otvaranje   :
 1..    ( mj)  CASTEL NUOVO .. Herceg Novi ... „VRLI NAM BRANKO ZBUTEGA“
                                     - tekst , muzika i aranžman . David Felban
2.       Dječji hor ( klapa) muz.škola Tivat –   voditelj  Anđela Homen                   
                1.  „Sinoć Jovo iz Mostara dođe“  -  narodna  , zapis L.Kuba , obrada  Mario Katavić   
                2.  „ Išla cura na vodu”  -  narodna  , zapis L.Kuba , obrada  Mario Katavić   

SAVREMENE KLAPSKE  OBRADE PO ZAPISIMA LUDVIKA KUBE IZ 1907.g.:

1.  VOX MIRUS   , ženska  vokalna  grupa,   Podgorica , muz.voditelj Mirjana Živković-Kurdadze
     1. Uzrasla je u Novom naranča  , obrada Zlatko Baban   
2. Sinoć mi djevojka za gradom zaspala , obrada Zlatko Baban                     

2.  BASKA ,  muška klapa , Baška Voda , muz . voditelj Jure Šaban Stanić
                    1. S bogom, neharna dušo , obrada Jure Šaban Stanić
                    2. Mila moja s kim si sinoj bila , obrada Jure Šaban Stanić

3.  ALATA ,  ženska  vokalna grupa ,  Podgorica , muz. voditelj   Zoja Đurović
                  1.  Hoda , hoda , preko polja  , obrada Vinko Didović                             
                  2.  Zlatni kove  ( i srebreni da ti mnogo sjaš)  obrada Mario Katavić

4.  JADRAN , mješovita klapa , Tivat  , muz voditelj  Andrea Orlando
                  1. Koja  je ono djevojka  , obrada Jure Šaban Stanić
                 2. O javore,  javore , obrada  Jure Šaban Stanić

5. BELLEZA , ženska klapa, Tivat , voditelj   Martina Lučić
     1. Te tvoje kose, obrada  Mario Katavić                                 
                    2. Teško travi koja kose nema , obrada  Krešimir Magdić

6.  ASSA VOCE , muška klapa , Podgorica , muz.voditelj  Ilija Dapčević 
     1.  Zaspa junak pod  jelom zelenom , obrada  Mario Katavić
                    2.  Mjesečina svu noć sja , obrada Mario Katavić

7. INCANTO , ženska klapa , Kotor , muz. voditelj  Vesna Ivanović     
                    1. Žuđenje moje , obrada N.Gregović

8. BOKELJSKI MORNARI , mješovita klapa , Kotor  muz. voditelj
     1.  Tri su mi gore visoke  , obrada  Nikša Čučić

9. BISERNICE BOKE, ženska klapa , Kotor  , muz voditelj Vlasta Mandić
                   1.  Ja ljubim tebe moja ružice ,  obrada  Mia Vidović
            2.  Moje janje umiljeno , obrada  Mia Vidović

10 . JEDINSTVO  Bar , muška klapa ,   muz. Voditelj Ljuba Marjanov
                    1. Al to tvoje čelo  pokriveno vlasi , obrada  Vanda Ferić

11. AKUŽA  Split ,  muška klapa , Split    muz.  voditelj  Ana Kodrić
            1.  Veselo srce kuđelju prede,   obrada  Ana Kodrić

12. VENTULA  Split , ženska klapa ,  muz. voditelj  Jasminko Šetka
                    1.  Ajd’ idemo jagodo,     obrada   Krešimir Magdić
                    2.  Sinoć mi djevojka pod gradom zaspala, obrada Krešimir Magdić

13. Signum Čapljina , mješovita klapa, muz.voditelj Filip Knežević   
                    1.  Jubavi , ufanje veliko,  narodna  Kubin zapis ,   obrada Rajmir Kraljević 

14. Rećina Šibenik , ženska  klapa , muz. voditelj  Eliana Trutin Supe
                    1.  Uranila bila vila , narodna Kubina zapis , obrada  Joško Ćaleta

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Zatvaranje programa

15.  NARENTA  , ženska klapa  ,  Mostar , muz voditelj  Dragan Filipović
                    1.  Još ne sviće rujna zora ,  obrada  Dragan Filipović
16. INCANTO , ženska klapa , Kotor , muz. voditelj  Vesna Ivanović                           
                    2.  Goro moja ,   muz.i tekst  Perper/ Zeković   obrada   Vjera Nikolić     

Offline San Donato

• Administrator
  • Forumski veteran
« Reply #3 on: July 23, 2013, 12:10:04 pm »
Ovo je ozbiljan festival...a vidim da guraju i narodne crnogorske pisme...

Offline VoxPopuLji

• Novi član
  • *
« Reply #4 on: July 24, 2013, 08:41:27 am »
što se tiče "narodne crnogorske" - ne znam što je sa pismama napisanim novijih datuma, ali glede onih starijih pisama- sve te pisme obilježavaju poneki karakteristični crnogorski izrazi, ali melodije tih pisama pa i cili tekstovi debeli su dokaz povezanosti bokokotorskog zaljeva (zaljeva hrvatskih svetaca) s Dalmacijom....
L. Kuba je te pisme zapisa u mjestima bokokotorskog zaljeva prije stotinjak godina i živi su dokaz kako su ljudi putujući donosili u svoj kraj pisme koje su čuli u mjestima u koja su putovali.
Zbornici FDK su puni primjera di se na isti tekst piva različita (ili slična) melodija ili na istu melodiju različit (ili sličan tekst)...
Evo mi bi tribali pivat i jednu obradu naše voditeljice Kubinog zapisa "Veselo srce kuđelju prede" - pismu čija melodija refrena je dobro poznata u nas u pismi "ja nikog nemam samo moju malu barku i ljubav žarku od Marice", a u toj pismi tekst refrena je "oj vilo bijela što si tako nevesela što si mi srce odnijela"...
a di su još pisme poput "paun leti" koja je gotovo ista... ili ona "ponediljkom večerala" koja je samo obrađeni fragment bokeljskog originala koji ima još dvi kitice i pisma ne piva samo o debeloj curi koja je sve živo izila nego i o ciloj gostujućoj ekipi koja se dobro izbila za večeru i cilu noć nisu mogli spavat :)
« Last Edit: July 24, 2013, 11:03:53 am by VoxPopuLji »

Offline San Donato

• Administrator
  • Forumski veteran
« Reply #6 on: July 29, 2013, 10:35:49 am »
U kategoriji muških klapa 12. Međunarodnog festivala klapa Perast 2013. prvo mjesto osvojila je klapa Konstantin iz Niša. Ovoj klapi je pripala i nagrada publike u kategorijama „nova klapska pjesma“ i „najbolja muška klapa“. Druga je klapa Bukaleta iz Pazina, a treća Trebizat iz Trebizata. U kategoriji mješovitih klapa najbolja je Signum iz Čapljine, drugo mjesto pripalo je klapi Kurenat sa Mljeta, a treće novskoj klapi Kastel Nuovo. U kategoriji Nova klapska pjesma, prvu nagradu osvojila je klapa Narenta iz Mostara, drugu Kastel Nuovo iz Herceg Novog, a treću nagradu podijelile su klape Konstantin iz Niša i ženska klapa Alta iz Podgorice, koja je nagrađena i za najbolji aranžman.
Stručni žiri za najbolji tekst nije dodijelio prvu nagradu,  drugo mjesto pripalo je pjesmi Treba dušu vidit za koju je tekst napisao Nadomir Tadić, dok je treće pripalo tekstovima Nostalgija za Bokom, čiji je autor Ante Mekinić i autoru Mirku Neneziću za tekst pjesme Volim te more. Nagradu publike osvojila je mješovita klapa Signum iz Čapljine. Najboljom klapom iz Crne Gore proglasena je ženska klapa Incanto iz Kotora.
« Last Edit: July 29, 2013, 11:00:20 am by San Donato »

Offline Altenora

• Novi član
  • *
« Reply #7 on: July 29, 2013, 10:46:57 am »
Bukaleta , ne Bukaletra..ispravi  8)

Offline San Donato

• Administrator
  • Forumski veteran
« Reply #8 on: July 29, 2013, 11:00:46 am »
Paste-an članak...ima dosta grešaka... ;)